Program

Renewed Programs

SHCE
20th SHCE

S1 Intense electron and ion beams
S2 Pinches, plasma focus and capillary discharge
S3 High power microwaves
S4 Pulsed power technology
S5 Pulsed power applications
S6 Discharges with runaway electrons

CMM
14th CMM

С1 Beam and plasma sources
С2 Fundamentals of modification processes
С3 Modification of material properties
С4 Coatings deposition
С5 Nanoscience and nanotechnology

RPC
18th RPC

R1 Luminescence: processes, luminescence centers, scintillators and luminophores, application
R2 Non-linear physicochemical processes under severe energetic impact: breakdown, facture, explosion, etc.
R3 Physical principles of radiation and photonic technologies
R4 Radiation defects: structure, formation, properties
R5 Methods, instruments and equipment for physicochemical studies

NMHT
3rd NMHT

N1 Non isothermal methods for materials synthesis
N2 Combustion waves: theory and experiment
N3 Functional materials and coating

16 Sep
(Sun)
17:00 21:00 Registration (RUBIN)
19:00 22:00 Welcome Party (RUBIN)
 
      20th SHCE 14th CMM 18th RPC 3rd NMHT
17 Sep
(Mon)
8:00 Registration (RUBIN)
8:30 9:00 Open Ceremony (RUBIN)
9:00 10:30 Plenary
10:30 11:00 Coffee
11:00 13:10 Oral 1 S2, S3 C1, С2 R2 N1
13:10 14:30 Lunch
14:30 16:40 Oral 2 S2, S3 C1, С2 R2 N2
16:40 17:00 Coffee
17:00 18:30 Poster S1 C3 R3, R4, R5 N1, N2
19:00 Institute Excursions
 
18 Sep
(Tue)
9:00 10:30 Plenary
10:30 11:00 Coffee
11:00 13:00 Oral 3 S4, S6 C1, C5 R1 N3
13:00 14:30 Lunch
14:30 16:30 Oral 4 S4, S6 C3 R1 N3
16:30 17:00 Coffee
17:00 18:30 Poster S2, S3, S5 C2, C5 R2 N3
19:00 Institute Excursions
 
19 Sep
(Wed)
9:00 10:30 Plenary
10:30 11:00 Coffee
11:00 13:00 Oral 5 S5 C3 R1 N1
13:00 14:30 Lunch
14:30 Excursion
 
20 Sep
(Thu)
9:00 10:30 Plenary
10:30 11:00 Coffee
11:00 13:00 Oral 6 S1, S6 C3 R4 N3
13:00 14:30 Lunch
14:30 16:30 Oral 7 S1, S6 C3 R4 N3
16:30 17:00 Coffee
17:00 18:30 Poster S4, S6 C1, C4 R1  
19:00 BANQUET
 
21 Sep
(Fri)
9:00 10:30 Plenary
10:30 11:00 Coffee
11:00 13:00 Oral 8 S5 C4 R3 N2
13:00 14:30 Lunch
14:30 16:30 Oral 9   C4 R5  
16:30 17:00 Coffee
17:00 Closing Ceremony